Dominik Sołowiej

Strona główna » Uncategorized » Powrót do filmowych źródeł

Powrót do filmowych źródeł

Im grubsza książka, tym lepsza – tak dziś przekonują nas twórcy i wydawcy literatury, dla których większa objętość powieści lub zbioru opowiadań to po prostu wyższa cena. To samo robią autorzy słynnych sequeli, prequeli, remake’ów i seriali, które tak intensywnie skupiają naszą uwagę, że jesteśmy w stanie wysiedzieć przed telewizorem dobrych kilka godzin. Na szczęście jednak są ludzie, którzy ze zwięzłości uczynili swój atut. To twórcy filmów krótkometrażowych, czyli tzw. shortów – kilkunastominutowych produkcji opartych na oryginalnym, niebanalnym pomyśle. Te minifilmy, które z czystym sumieniem nazwać by można miniarcydziełkami, obejrzeć można między innymi na Festiwalu Filmowym „Żubroffka”, organizowanym przez Białostocki Ośrodek Kultury, Dyskusyjny Klub Filmowy GAG i Wschodzący Białystok. 13 lutego w Kinie Forum rozpoczął się przegląd filmów nagrodzonych w tegorocznej XI edycji „Żubroffki”. Wśród nich znalazło się kilka naprawdę wyjątkowych propozycji, m. in. film „Edukacja” Emi Buchwald (I Nagroda w Konkursie Polskim STUDENCI) oraz „Więzi” Zofii Kowalewskiej, nagrodzone GRAND PRIX.

Wszystkie filmy „Żubroffki” łączy głęboka, często ironiczna i zabawna refleksja o człowieku. Autorzy z uwagą i skupieniem opisują nasze codzienne życiowe doświadczenia, znajdując w nich nieprzebrane bogactwo uczuć i emocji. I zdając sobie sprawę z ograniczeń, związanych z krótkim metrażem, tworzą skondensowane fabuły, w których nie ma przegadanych scen. Dlatego „Żubroffka 2016” (podobnie jak inne edycje tego festiwalu) to dowód na to, że filmy krótkometrażowe w świecie zdecydowanie przydługich historii są szansą na powrót do prawdziwych filmowych źródeł. Bo w filmie liczy się opowieść i tylko opowieść. A w kilkunastu minutach prawdziwy artysta może opowiedzieć najbardziej fascynująca historię!

Na początku kwietnia w Kinie Forum w Białymstoku odbędzie się kolejny pokaz filmów nagrodzonych na festiwalu.

Lista zakwalifikowanych filmów „Żubroffka 2016”:

http://www.zubroffka.pl/aktualnosci/lista-zakwalifikowanych-filmow-zubroffka-2016/

Film „Więzi”: http://www.studiomunka.pl/pierwszy_dokument,12,426,Wiezi-.html

„Nauka”, czyli sukces Emi Buchwald: http://www.polskieradio.pl/9/708/Artykul/1698587,Nauka-czyli-sukces-Emi-Buchwald

Laureaci „Żubroffki 2016”: http://www.zubroffka.pl/aktualnosci/przedstawiamy-laureatow-zubroffki-2016/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

RSS Podcast Storytelab

  • Storytelab.pl Odcinek3
    W kolejnym odcinku podcastu Storytelab.pl rozmawiamy o książce Marii Konnikovej "Myśl jak Sherlock Holmes".
  • Storytelab.pl_odcinek2
    W drugim odcinku mówimy o książce "Metafora w marketingu. Jak przeniknąć umysły klientów dzięki metaforom głębokim" (G. i L. Zaltman) oraz "Sztuka pisania perswazyjnych tekstów" (P. Michalak, J. Woźniak).
  • Storytelab.pl_odcinek1
    Podcast poświęcony storytellingowi, marketingowi i social media. W tle muzyka Desove z płyty "Cruising", dostępnej pod adresem: rohsrecords.bandcamp.com/music
%d blogerów lubi to: